Q1. Which was the quickest to cook?
Merchant Gourmet Cooked Puy Lentils On the plate in 11 minutes
Home Cook lentils On the plate in 35 minutes
Winner: Merchant Gourmet
Merchant Gourmet’s cooked lentils made this dish an absolute breeze to make. Just open the packet and gently heat the lentils in a splash of water (or microwave) whilst cooking the halloumi and mushrooms. The home-cooked lentils on the other hand took 30 minutes to cook in salted water giving the victory to Merchant Gourmet.
Q2. Which tastes better?
MG Puy Lentils After reading the ingredients list of the Merchant Gourmet lentils I noticed they are cooked with onion, bay leaf, salt and olive oil. These additional flavours give a rich savoury taste to the lentils which is surprisingly delicious.
Home Cook Lentils I cooked the lentils in boiling water and seasoned with salt, pepper and olive oil once they were cooked. The flavour was good and the lentil held its shape better than the MG brand but it lacked depth of flavour provided by the bay leaf and onion.
Winner: Merchant Gourmet
I tested both dishes on friends and the verdict was split down the middle. Some loved the enriched flavour of the MG lentils whilst others found they were slightly overpowering and masked the flavours of the halloumi and mushrooms. Whilst both were delicious in their own right, it comes down to preference.
It would be easy to recreate the MG flavours by cooking the dry lentils in water infused with an onion, bay leaf, clove of garlic, salt and a tbsp olive oil. If you have these to hand, the products are equal. If not, we think Merchant Gourmet wins.
Q3. Which is best value for money?
MG Puy Lentils £2.00 for 250g cooked lentils. (This equals approx. £2.00 /100g uncooked weight)
Home Cook Lentils £0.75p for 500g Asda’s Good and Balanced Green Lentils. (This equals approx. £0.15 /100g uncooked weight)
Winner: Supermarket Own brand uncooked lentils
It’s plain to see that the uncooked lentil offers real value for money at almost 13 times cheaper than the cooked lentils. However, the higher price may be a reflection of Merchant Gourmet’s ‘Puy Lentil’ which are grown in a protected, specific region of France. Whether that is worth paying more for is up to you.
Verdict
If money alone is the biggest factor it’s obviously best to buy the Supermarket Own Brand and I would recommend stocking up on uncooked lentils which you can cook in advance and freeze ready to use. Asda’s lentils mentioned above are particularly good. The downside to cooking your own is you will need additional time and ingredients like bay leaves, onion, garlic and olive oil to get the same delicious flavours as the Merchant Gourmet lentil which sneaked the win on taste.
Convenience is where Merchant Gourmet wins hands down. If you need to have something tasty on the table in 10 minutes I would suggest keeping a couple packs of their cooked lentils ready for these occasions. The additional cost is certainly worth the minimal effort.
Overall Winner: For taste and convenience, Merchant Gourmet
For price: uncooked lentils